NCP51513 is 130 V half bridge driver with high drive current capabilites and options for DC-DC power supplies and inverters. NCP51513 offers best in class propagation delay, low quiescent current and low switching current at high frequencies of operation.
  • 48V DC/DC Converters
  • Industrial Motor drives
  • 48V to 12V DC/DC Converters
  • 48V Telecom Rack
  • 48V Cloud Boards
  • 2.0 A Source, 3 A Sink Output Current Capability
  • Bootstrap Supply Voltage up to 150V
  • Typical Rise/Fall times 9 ns/7 ns with 1 nF load
  • Propagation delay 50 ns A version, 20 ns B version
  • Max 9 ns Delay Matching between Channels
  • Input cross-conduction prevention
  • Internal 80 ns Dead Time
  • Up to 50 V/ns