FAN65004C is a wide VIN highly efficient synchronous buck regulator, with integrated high side and low side power MOSFETs. The device incorporates a fixed frequency voltage mode PWM controller supporting a wide voltage range from 4.5 V to 65 V and can handle continuous currents up to 6 A. FAN65004C includes a 0.67% accurate reference voltage to achieve tight regulation. The switching frequency can be programmed from 100 kHz to 1 MHz.
This single phase buck regulator offers complete protection features including Over current protection, Thermal shutdown, Under−voltage lockout, Over voltage protection, Under voltage protection and Short−circuit protection. This device is available in a compact 6 x 6 mm PQFN package.
  • High Voltage POL Module
  • Telecommunications
  • Networking and ServersSystems, USB−PD
  • Industrial Equipments
  • Industrial Automation
  • Computing
  • Base Station Power Supplies
  • Vending, ATM and Slot Machines
  • Robotics
  • Battery Management Systems
  • Wide Input Voltage Range: 4.5 V to 65 V
  • Switching Frequency: 100 kHz to 1 MHz
  • 0.6 V Reference Voltage with 0.67% Accuracy