The NXH200T120H3Q2 is a power integrated module (PIM) containing a split T-type neutral point clamped three-level inverter, consisting of two 200A/1200V half-bridge IGBTs with inverse diodes, two neutral point 100A/650V SiC diodes, two 150A/650V neutral point IGBTs with inverse diodes, two half-bridge 150A/1200V rectifiers and a negative temperature coefficient thermistor (NTC).