The SNXH800H120L7QDSG is a 1200 V 800 A rated half bridge IGBT power module. The integrated Field Stop Trench 7 IGBTs and Gen. 7 diodes provide lower conduction losses and switching losses, enabling designers to achieve high efficiency and superior reliability.
  • DC-AC conversion
  • DC-DC conversion
  • AC-DC conversion
  • Commercial Agriculture Vehicles (CAV)
  • Field Stop Trench 7 IGBTs & Gen.7 Diodes
  • 1200 V, 800 A 2 in 1 Half Bridge Configuration IGBT Power Module